Marek Raditsch / Executive chef

Hledám šikovné lidi do kuchyně a ne manažera butiku.

Marek Raditsch je dlouhodobě jednou z nejvýraznějších osobností české kuchařské scény. V místních vodách byste těžko hledali někoho více zkušeného. V době, kdy společnost Kampa Group byla na vrcholu, šéfoval stovce kuchařů a měl na starosti několik prvotřídních restaurací. Nyní si hýčká už jen dvě nejlepší: Kampa Park a Hergetovu Cihelnu.

Proč jsi chtěl být kuchařem?

Doba, kdy jsem se rozhodoval, kam po základní škole, byla velmi odlišná od současnosti. Představa a realita byla kolikrát diametrálně odlišná. Bohužel více rozhodovala politická příslušnost než školní výsledky. Od dětství mě bavilo motat se v kuchyni, ochutnávat a osahávat si suroviny, či chodit s rodiči do restaurací, nasát tu atmosféru a pozorovat, jak to celé funguje. Kuchař nebyla prvotní volba, ale chtěl jsem pracovat v oboru gastronomie.

V roce 1993 si začal pracovat pro norského podnikatele žijícího v Čechách Nilse Jebense. Za pouhý rok práce si byl jmenován hlavním kuchařem jeho dnes již bývalé tratorie Segafredo Na Příkopě. Jak se ti podařilo uspět tak rychle?

Dostal jsem šanci a snažil se chytit příležitost za pačesy. Majitelé, někteří kuchaři a manažeři byli ze zahraničí a já uměl dobře anglicky i německy, což byla velká výhoda. Měl jsem dobrou průpravu ze školy a z praxe v hotelu. Pracoval jsem i v Dánsku ve špičkových restauracích a měl možnost vidět rozdíl v úrovni gastronomie, která byla u nás.

O pár let později ses stal šéfkuchařem jedné z prvních pražských restaurací světové úrovně Kampa Park. Kolik ti bylo tehdy let?

Bylo mi 26 let.

Jak tě v této roli přijali o dost starší kolegové?

Stačilo ukázat, že umím a znám věci lépe.

Postupem času se vaše společnost rozrůstala a ty ses stal “šéf šéfů“ neboli Executive Chef i dalších restaurací. Jmenovitě Hergetova Cihelna, Cowboys, Steaks & Cocktails, Square, La Provance, bratislavský Le Monde. Do toho jsi měl ještě na starosti kuchyni na cateringových akcí. Kolik jsi měl v té době pod sebou kuchařů?

Bylo to kolem 100 kuchařů plus pomocné síly.

Jak vypadal tvůj běžný pracovní den?

Ráno jsem měl meeting se šéfkuchaři a zástupci, probíhala debata o nadcházejících akcích a jejich rozdělení mezi provozovny a následně kontrola mise en place v kuchyních jednotlivých restaurací. Pak jsem absolvoval schůzky s dodavateli a vyřizoval emailovou korespondenci. Večer jsem pak dohlížel na průběh servisu v jedné z kuchyní.

Menu měníš podle ročních období, přičemž každá restaurace má odlišnou kuchyni. Kde čerpáš inspiraci pro tolik druhů nových pokrmů?

To je stejné jako v hudbě, máš pořád stejné noty i suroviny. Jde o nové kombinace a technologické úpravy surovin, styl prezentací a podávání pokrmů. Inspiraci hledám na cestách po světě, v přírodě a sezónnosti surovin.

Jak jsi získal příležitost hostovat v řadě restaurací ve Spojených státech a Evropě?

Majitel naší společnosti je z Norska, a díky tomu jsem měl možnost poprvé vycestovat za prací do Skandinávie. Pak už to bylo jen o navázání kontaktů a přátelství mezi kuchaři. Právě díky tomu jsem měl možnost nakouknout takzvaně pod pokličku v několika nejlepších restaurací světa.

Doporučil bys začínajícím kuchařům nejdříve vyjet na zkušenou do světa, nebo si udělat praxi v Čechách a do zahraničí se vydat až s určitými zkušenostmi?

Na to není zaručený recept, ale je jednodušší odjet co nejdříve než si zažít nešvary, které ještě bohužel u nás v restauracích přežívají z minulosti.

Kam by se měli čeští kuchaři vydat?

Na tom zas tak nezáleží, kvalitní restaurace jsou v každé zemi, ale určitě Francie, Skandinávie, Španělsko. To jsou podle mě „Mekky“ gastronomie.

Stal jsi se členem a prezidentem české sekce mezinárodní poroty nejprestižnější kuchařské soutěže světa Bocuse d´Or. Díky tomu se podílíš na rozhodnutí, kdo se stane nejlepším kuchařem světa. Jak ses dostal do poroty?

Byl jsem osloven vedením soutěže Bocuse d´Or, kteří chtěli otevřít soutěž pro nové země. Byla to pro mě velká výzva a musím říct, že jsme zanechali dobrý dojem a získali pro Českou republiku větší renomé a respekt mezi ostatními zúčastněnými státy. Věřím, že se nám opět podaří s podporou silných partnerů zajistit naší účast v nadcházejícím evropském kole v roce 2017.

Jak náročná je příprava na tuto soutěž a světové finále?

Je to běh na dlouhou trať. Pro soutěžícího to znamená minimálně rok a půl trénování, příprav a obětování volného času. Příprava je i velmi finančně nákladná.

Vařil si například pro členy kapely U2, Toma Cruise, Robbieho Williamse, Johnyho Deppa, Brada Pitta a Angelinu Jolie. Christina Aguilera u vás v restauraci slavila své narozeniny. Dáváš si při těchto příležitostech zvlášť na pokrmech záležet, nebo už je to pro tebe rutina?

Už spíše rutina:) Rozdíl je, že při skladbě menu a jednotlivých surovin se musím soustředit na více věcí, například z hlediska bezpečnosti, soukromí, nároků a požadavků. Výběr pokrmů pak nechávají známé osobnosti na mně nebo si nechají něco doporučit.

Kde a jak má začít kuchař, který by rád patřil mezi špičky české gastronomie?

Výběr školy je primární, u nás bohužel nejsou rozdíly v úrovni jednotlivých škol. Důležitá je především praxe, hlavně se dostat do kuchyně v dobré restauraci nebo hotelu a stále získávat zkušenosti.

Kdo má šanci u tebe získat práci?

Kdokoliv, kdo se nebojí práce, je ochoten se učit novým věcem, je zodpovědný a týmový hráč. Zbytek už ho naučíme.

Co tě při pohovoru nového uchazeče zajímá?

Minulá praxe a pod kterým kuchařem pracoval, v jakém oboru kuchařiny se pohyboval, co jsou jeho přednosti i nedostatky a v neposlední řadě, co nového může přinést k nám do kuchyně.

Jak by měl přijít uchazeč oblečený na pohovor?

Mně na tom nezáleží, hledám šikovné lidi do kuchyně a ne manažera butiku.

Máš nějaký profesní vzor, který tě ovlivnil ve tvé práci?

Určitě nejvíce mě zaujalo pracovat po boku takových kuchařských velikánů jako je Daniel Boulud, Nobuyuki Matsuhisa či Eyvind Hellstrøm a mít možnost vidět jak fungují kuchyně špičkových restaurací.

ostatní články


Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům.